FAQs
Jaký je postup spolupráce?
Spolupráce začíná osobní schůzkou u nás v kanceláři. Následuje prohlídka pozemku a práce na studii. Dokončenou studii projednáme na odboru územního plánování, po kladném stanovisku zahajujeme práce na projektu. Následujícím krokem je zajištění všech potřebných vyjádření a následného vydání stavebního povolení.
Kolik to stojí?
Zpracování projektu je rozděleno do několika fází. První fáze je studie, která se pohybuje v řádech desítek tisíc, dle stráveného času architekta nad Vaší studií. Ke každé schůzce Vám v rámci prezentace studie architekt řekne, kolik na dané akci strávil času. Předpokládaný rozsah ceny za práce architekta jsme schopni zafixovat po textovém zadání studie a návštěvy pozemku. Následné zafixování cen dalších prací, jako zajištění potřebných průzkumů, cena projektu a stavebního povolení probíhá po dokončení architektonické studie.
Jak dlouho trvá projekt rodinného domu?
Studie trvá přibližně 2-3 měsíce dle rychlosti reakce investora. Projektová dokumentace trvá přibližně v délce 2-3 měsíců dle náročnosti stavby. Naproti tomu délka vyřízení stavebního povolení se předem určit nedá. Záleží na místních podmínkách, na způsobu řízení, na rozsahu vyjádření všech dotčených orgánu, vztahu se sousedy, atd…. Při klasickém průběhu se jedná o rozsah 2-6 měsíců. Tyto termíny vychází z praxe, neslibujeme nereálné termíny.
V jaké fázi jste schopni garantovat cenu domu?
Součástí zadání pro studii rodinného domu je z naší strany i požadavek určení hranice finančního limitu z Vaší strany. V závěrečné fázi studie Vám zpracujeme předpokládaný rozpočet stavby dle aktuální tržní kubíkové ceny včetně zpevněných ploch, přípojek a oplocení. Po vypracování dokumentace můžeme v případě zájmu zajistit vypracování výkazu výměr, který slouží jako podklad pro zpracování rozpočtu stavební firmou. Nelze pracovat s proměnnými jako např. COVID či válečný stav. Finální cenu ovlivňuje i souhrn Vašich nadstandardních požadavků (např. hlinková okna, chytrá elektroinstalace, atd...)
Jak dlouho trvá dům postavit?
Stavba domu obvykle trvá 12 až 18 měsíců, avšak závisí na mnoha faktorech. Větší a vícepodlažní domy vyžadují více času. Dřevostavby se stavějí rychleji než zděné domy. Klíčovou roli hraje šikovná stavební firma a kvalitní technický dozor. Pokud na Vaší stavbě nezajišťujeme dozor my, vybírejte pečlivě odborníky, kteří mají zkušenosti s moderními materiály a postupy, a kteří hledají řešení, ne problémy. Úspěšná stavba závisí na dobré spolupráci všech stran: klienta, který má čas a chuť se účastnit rozhodování, poctivé stavební firmy s relevantními zkušenostmi, spolupracujícího architekta a technický dozor zaměřený na kvalitní výsledek.
Čím dům vytápět?
Nelze paušalizovat, je nutné zohlednit veškeré možnosti pro konkrétní koncepční a materiálový návrh stavby s ohledem na požadavky investora.
Přízemní nebo patrový dům? Jaký je vhodnější?
Přízemní domy vynikají pohodlným bezbariérovým přístupem a lepším spojením s venkovními prostory, což je výhoda, kterou patrové domy nenabízejí. Na druhou stranu patrové domy využívají menší zastavěnou plochu pro stejnou obytnou plochu, což je ideální pro menší pozemky. Stavba přízemního domu je často o něco dražší, protože vyžaduje více zemních prací a větší střechu.
Plochá nebo šikmá střecha? Co zvolit?
Moderní stavební materiály jsou dnes natolik pokročilé, že není třeba se obávat jakéhokoliv typu střechy. Obecně platí, že čím méně prostupů je skrze střechu, tím menší je riziko poruch. Výběr mezi plochou a šikmou střechou často ani nemůžeme ovlivnit, protože je tento výběr pevně stanoven podmínkami v územním plánu nebo v územním rozhodnutí. Pokud se však nejedná o stavby v chráněné krajinné oblasti nebo o požadavek vzhledu okolní zástavby, preferujeme jednodušší a levnější konstrukce střech, jako je například plochá či pultová střecha.
Je dům ve svahu dražší? Co očekávat?
Ano, stavba domu ve svahu je obvykle nákladnější. Důvodem jsou především vyšší náklady na zemní práce a izolace, které mohou zvýšit cenu o 10-15%. Na druhou stranu jsou svažité pozemky často levnější než rovinaté a stavby na nich mají své kouzlo. Svahovité pozemky mohou nabídnout atraktivní výhledy a jedinečné architektonické možnosti. Naše společnost má bohaté zkušenosti s realizací staveb ve svahu a rádi Vám pomůžeme s Vaším projektem.
Kdy řešit dotační program NZU?
Je nutné řešit požadavek na dotaci už od prvotní fáze zadání v rámci studie a projektu. Ve fázi projektování stavby paralelně probíhají práce i na posudku k dotačnímu programu a tak je garantováno následné schválení dotace. Máme 100% úspěšnost ve všech podaných žádostech i v případech, kdy upřednostníme např. výhled na sever před solárními zisky.
Dostanu skicu návrhu zdarma?
Abychom mohli Váš dům navrhnout správně a tak, aby splňoval vaše představy, je nutné věnovat projektu čas a péči. Před samotným vytvořením skici totiž předchází pečlivá práce, navrhování a přemýšlení. Představa skici zdarma je podobná, jako kdybyste přišli do restaurace, objednali si jídlo, snědli ho a nechtěli za něj zaplatit. Věříme, že oceníte hodnotu a úsilí, které do našich návrhů vkládáme.